Wszystko, co musisz wiedzieć o rolkach do kabiny prysznicowej!

Wybór odpowiedniej kabiny nie należy do łatwych decyzji. Warto zdecydować się na model, który będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalny. Ogromne znaczenie będzie mieć również standard wykonania – wyższej klasy elementy sprawią, że kabina zdecydowanie dłużej będzie pełnić swoje funkcje. Do najczęściej eksploatowanych części należą rolki, o które należy regularnie dbać lub w przypadku dużych uszkodzeń – wymienić na nowe.

rolka górna do kabiny Koło

Rodzaje rolek do kabiny

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolek. Do najbardziej popularnych można zaliczyć:

  • mimośrodowe – zazwyczaj wykorzystywane są w układach posiadających jednakowe cztery rolki. W tym przypadku trzpień umieszczony jest z przesunięciem, prościej mówiąc – nie znajduje się w punkcie centralnym łożyska. W celu regulacji tego rodzaju systemu na samym początku należy umieścić rolkę górną i dolną poziomo w stosunku do krawędzi drzwi. Rolka mimośrodowa będzie w tym przypadku potrzebna do wyregulowania całego systemu. Warto wiedzieć, że montaż ten nie przysparza trudności.
  • regulowane śrubą – w tym przypadku trzpień umieszczony jest w pionowej śrubie, którą z pomocą śrubokrętu krzyżakowego można swobodnie regulować. W tym przypadku trzpień lub łożysko opadają lub podnoszą się zgodnie z kierunkiem kręcenia. Dzięki tzw. przekładni ślimakowej łożysko połączone jest ze śrubą. Tego rodzaju regulacja pozwala na doprowadzenie górnej krawędzi drzwi do poziomu. Występujące w tym przypadku rolki mają łożysko osadzone na trzpieniu, które z kolei są sztywno połączone z ustawionym w pionie prętem. Na końcu znajduje się przycisk, który po wciśnięciu spowoduje opuszczenie kółka z łożyskiem – w tym momencie będzie możliwe wyczepienie dolnej krawędzi drzwi. Regulacji poddawane są jedynie górne rolki. Dolne pozostają nieruchome lub wymienione na mniej skomplikowane suwaki.
  • sztywne – to najrzadziej spotykany typ rolek. Trzpień znajduje się na środku łożyska, co uniemożliwia jego regulację (nie jest on połączony z żadnym elementem). Centralne ułożenie wyklucza regulację drzwi kabiny.

wózek do kabiny prysznicowej

Jak dbać o rolki do kabiny prysznicowej?

Nie da się ukryć, że to właśnie rolki do kabiny prysznicowej zużywają się zdecydowanie najszybciej. Jest to związane z nie tylko z oddziaływaniem obciążeń na łożyska, które pojawiają się w momencie otwierania i zamykania drzwi, ale także z osadzającym się kamieniem, czy używanymi środkami czystości.

Wykonane ze stali nierdzewnej łożyska rolek nie są odporne na większość substancji znajdujących się w składzie detergentów. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po powszechnie używany w gospodarstwach domowych ocet. Wystarczy wymieszać go z wodą (w proporcjach 1:1) i regularnie czyścić kabinę. Tego rodzaju mieszanka nie wpłynie negatywnie na rolki do kabiny – skutecznie wyczyścisz nią nie tylko szyby, ale również pozostałe elementy. Dobrym sposobem będzie również regularne zabezpieczanie łożyska wodoodpornym smarem silikonowym.

Może się jednak okazać, że wszelkie wymienione zabiegi nie przyniosą pożądanych efektów. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup niezbędnych części do kabin prysznicowych.

suwak do kabiny prysznicowej

Jakie wybrać rolki do kabiny?

Wbrew pozorom zamontowanie niewielkich rolek może być sporym problemem. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą rolki mimośrodowe. Ich montaż nie powinien być kłopotliwy nawet dla niedoświadczonej osoby.

W naszym sklepie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by Twoja kabina odzyskała dawną świetność. Dostępne części zamienne do kabin prysznicowych z łatwością dopasujesz do posiadanego modelu. Jeśli niezbędne będą rolki do kabiny prysznicowej 25 mm z łatwością znajdziesz je w ofercie naszego sklepu.

 

Ile kosztują rolki do kabiny?

Rzadko kiedy rolki kabiny prysznicowej sprzedawane są pojedynczo, jednak w przeliczeniu na sztuki jest to koszt około 4-5 złotych. Zazwyczaj na zestaw kilku sztuk rolek mimośrodowych trzeba przeznaczyć ok. 40 złotych. Ceny części do kabin prysznicowych uzależnione są nie tylko od ich rodzaju, ale również od jakości wykonania. Rolki sztywne kosztują ok. 50-60 złotych za 8 sztuk. Zdecydowanie najdroższe są rolki do kabiny prysznicowej, które reguluje się śrubą. Wysoka cena spowodowana jest dość skomplikowaną budową.

Nie wiesz, gdzie znaleźć rolki do kabiny prysznicowej Sanplast? Potrzebne są inne części zamienne do kabin prysznicowych? Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu i wybierz wszystkie niezbędne elementy. Wysoka jakość oferowanych produktów oraz przystępne ceny gwarantują zadowolenie z dokonanych zakupów. Zapewniamy profesjonalną pomoc na każdym etapie realizacji zamówienia oraz niezwłoczną wysyłkę wszystkich produktów. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

six + ten =